تصورات نصرالله‌ افجه‌ای در مورد صادق تبریزی

تصورات نصرالله‌ افجه‌ای در مورد صادق تبریزی

,صادق تبریزی,صادق تبریزی نقاش,صادق تبريزي,میرزا صادق تبریزی,بیوگرافی صادق تبریزی,زندگینامه صادق تبریزی,صادق مجتهد تبریزی,نقاشی صادق تبریزی,دکتر جعفر صادق تبریزی,نقاشی های صادق تبریزی,نقاشیهای صادق تبریزی,صادق تبريزى,ميرزا صادق تبريزي,آیت الله میرزا صادق مجتهد تبریزی

اخبار فرهنگی,اخبار هنرمندان,صادق تبریزی

نصرالله‌ افجه‌ای گفت: صادق تبریزی یکی از پرکارترین و فعال‌ترین هنرمندان امروز ایران است که تاثیر آثارش در هنر ما زنده و پویاست. هر وقت به یاد صادق تبریزی می‌افتم، این تصور را دارم که قلم در دستانش است و کار می‌کند.

در گفت‌وگو با ایسنا، در آستانه‌ی ۷۷ سالگی صادق تبریزی، هنرمند نقاش معاصر، درباره‌ی این هنرمند و تاثیر هنرش در نقاشی و نقاشی‌خط معاصر ایران، اظهار کرد: تبریزی همان‌طور که خودش گفته و من در محفلی که خودش حضور داشت بر آن تأکید کرده‌ام، اولین کسی بود که هنر نقاشی‌خط را به‌شکل امروزی و معاصرش ابداع کرد و برای جامعه به‌نمایش گذاشت و در بروز و ظهور آن نقش مهمی ایفا کرد. هرچند افراد دیگری نیز این ادعا را داشتند، اما تبریزی اولین کسی بود که آن را به ظهور رساند.

او ادامه داد: نقاشی‌خطی که حاصل هنر دست این هنرمند است، توانست به‌صورت یک اثر مستقل مطرح در جامعه هنرهای تجسمی مطرح شود. بعدها افراد دیگری هم آمدند و روی این شیوه کار کردند، اما به‌نظر من، حرف و ادعای تبریزی منطقی‌تر است. همان‌طور که خط معلی را حمید عجمی ابداع کرد، اما بعدها دیگرانی هم آمدند و آن را مربوط به خودشان دانستند.

این هنرمند درباره‌ی برگزار نشدن نمایشگاهی انفرادی از آثار تبریزی در سال‌های اخیر، گفت: نمایشگاه نگذاشتن تبریزی دلیلی بر کم‌کاری او نیست، ممکن است هنرمندی که در یک عرصه مطرح می‌شود، از نمایش آثارش عقب بکشد. البته آثار او در سال‌های گذشته در نمایشگاه‌های گروهی شرکت داشته و نام و هنرش در جامعه تجسمی مطرح بوده است.

افجه‌ای ادامه داد: صادق تبریزی یکی از پرکارترین و فعال‌ترین هنرمندان امروز ایران است که تاثیر آثارش در هنر ما زنده و پویاست. هر وقت به یاد صادق تبریزی می‌افتم، این تصور را دارم که قلم در دستانش است و کار می‌کند. او آدمی نیست که وقتش را هدر بدهد و آن را به بطالت بگذراند. در هر حالی که باشد قطعا در اندیشه و انجام رسم و طرحی در هنر خود است.

به گزارش ایسنا، صادق تبریزی در سال ۱۳۱۷ در تهران در محله سیدنصرالدین، از محله‌های تهران قدیم، متولد شد. پدر او نقاش ریزه‌کار بود و با نقاشان قهوه‌خانه‌ای آن زمان مانند عباس بلوکی‌فر، حسین قوللر و محمد مدبر دوستی داشت و دلش می‌خواست تنها پسرش نیز این هنر را بیاموزد. بنابراین تبریزی در شش سالگی نقاشی را از بلوکی‌فر، از نقاشان قهوه‌خانه‌ای معروف آن زمان، آموخت. خود او گفته است اگر پدرش این راه را پیش پای او نمی‌گذاشت، شاید هرگز به سمت هنر و نقاشی نمی‌رفت.

تبریزی با ورود به دانشکده هنرهای زیبا در رشته معماری داخلی مشغول به تحصیل شد و مدرک کارشناسی‌ارشد خود را گرفت. صادق تبریزی از یک دوره‌ای به بعد، بیشتر فعالیت خود را معطوف هنر نقاشی‌خط کرد. صادق تبریزی همراه فرامرز پیلارام، رضا مافی، حسین زنده‌رودی، نصرالله افجه‌ای و محمد احصایی از پیشگامان این هنر در ایران بودند.

از آثار این هنرمند نمایشگاه‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور از جمله دبی، فرانسه، سنگاپور، استرالیا، آمریکا، چین، ایتالیا، انگلیس، کانادا، سوئیس، سوئد و چکسلواکی برگزار شده است.

linkmaster110

مطالب مرتبط
پاسخ دهید